Piłka nożna
Dwa powroty, dwie „dwójki”
Przyglądamy się beniaminkom III ligi, gr. 3.
***
Gorzowski Stilon poszerzył grono III-ligowców z Lubuskiego, dołączając do zielonogórskiej Lechii, Cariny Gubin i Warty. Z dziesięciu sezonów minionej dekady gorzowianie połowę tego czasu spędzili właśnie wśród trzecioligowców, po raz ostatni goszcząc na tym poziomie w rozgrywkach 2018/19. Krótka historia potyczek Rekordu ze Stilonem obejmuje cztery spotkania, każde wygrane przez bielszczan. Czwartoligową rywalizację w sezonie 2021/22 gorzowianie ukończyli z bardzo wyraźną, 24-punktową przewagą nad drugą w tabeli Odrą Nietków. Powrót Stilonu do trzecioligowej stawki ma o tyle historyczny wymiar, iż został osiągnięty w roku jubileuszu 75-lecia istnienia klubu.
***
Nowicjuszem wśród trzecioligowców będą rezerwy Chrobrego Głogów. „Dwójka” pierwszoligowca miała niełatwą przeprawę w drodze po awans. Podopieczni Sebastiana Górskiego wpierw musieli dać odpór mocnym konkurentom w grupie zachodniej IV ligi dolnośląskiej, w tym m.in. Apisowi Jędrzychowice, Mewie Kunice i Łużycom Lubań, a następnie przystąpić do dwumeczowego barażu z triumfatorem zmagań „na wschodzie” – Lechią Dzierżoniów. Po bezbramkowym, wyjazdowym remisie, głogowianie pokonali w rewanżu Lechię 1:0, mimo iż od 3. minuty spotkania występowali w liczebnym osłabieniu. Co zaskakujące, rezerwy Chrobrego będą raptem jednym z trzech, obok Ślęzy Wrocław i legnickiej Miedzi II, przedstawicieli Dolnego Śląska w grupie trzeciej
***
Trzy ekipy reprezentować będą również Opolszczyznę, w tym wracająca do III ligi po rocznej „banicji” Polonia Nysa, której piłkarze osiągnęli czwartoligową metę z wyraźną przewagą 11-stu punktów nad Ruchem Zdzieszowice. Polonia awansowała do III ligi pod trenerską wodzą Łukasza Czajki, który objął stery tuż po spadku w sezonie 2020/21. „Rekordziści” dwukrotnie ograli wówczas zespół z Nysy – 3:0 i 2:1.
***
Co nie powiodło się przed rokiem, udało się na finał sezonu 2021/22. Rok temu „dwójka” częstochowskiego Rakowa dość niespodziewanie uległa w barażowym dwumeczu Odrze Wodzisław Śląski. W czerwcu br. ekipa spod Jasnej Góry dwukrotnie pokonała 1:0 i 3:0 rezerwy GKS-u Tychy, spełniając zakładany od dwóch lat cel i wywiązując się w roli faworyta. To miano nadano częstochowianom nieprzypadkowo, gdy wziąć pod uwagę personalia w „dwójce” Rakowa. Piotra Malinowskiego, Przemysława Oziębałę, Artura Lenartowskiego, czy Michała Czekaja pamiętamy z boisk wyższych klas rozgrywkowych. Rezerwy Rakowa zadebiutują w sezonie 2022/23 na trzecioligowym poziomie, natomiast nie są podopieczni Tomasza Kuźmy zespołem dla bielszczan nieznanym. Obie ekipy mierzyły się niedawno w 1/4 finału pucharowych rozgrywek w Śląskim Związku Piłki Nożnej (na zdjęciu). 4:2 zwyciężyli 11 maja br. „rekordziści”.
***
Obok pokrótce opisanych beniaminków w skład III ligi, gr. trzeciej wchodzą niezmiennie: Ślęza Wrocław, Polonia Bytom, LKS Goczałkowice-Zdrój, Miedź II Legnica, Górnik II Zabrze, Pniówek ’74 Pawłowice, Stal Brzeg, Lechia Zielona Góra, Odra Wodzisław Śląski, MKS Kluczbork, Gwarek Tarnowskie Góry, Carina Gubin, Warta Gorzów Wielkopolski i Rekord Bielsko-Biała.
TP/foto: JZ (Raków.com)